- szerkesztés alatt -

Antibaby naplója 2004-2013

Antibaby naplója 2004-2013

Életrajzi filmek #2

2011. február 07. - Antibaby

Kinsey - Mindenki másképp csinálja

Kinsey - Mindenki másképp csinálja / forrás: port.hu

A Kinsey-t mindenkivel megnézetném, beleértve az évekkel ezelőtti önmagamat is. Na nem azért, mert olyan jó, tulajdonképpen egy szokásos életrajzi film - van ezekre egy sablon, ráhúzzák az adott írót, költőt, színész, politikust, vagy éppen professzort -, de a téma, amit bemutat, szerintem nagyon is fontos.
Alfred Kinsey professzor (Liam Neeson) karrierje elején a gubacsdarazsak gyűjti és tanulmányozza, a mások számára azonban nem túl izgalmas munkája során viszont érdekes felismerésre jut.
Egyrészt arra, hogy nincs két egyforma gubacsdarázs sem, sőt minden élőlény különbözik a többitől, tehát az élet egyetlen ténye a különbözőség. Akkor meg miért fogadjuk el mégis olyan nehezen, ha valaki másmilyen? És egyáltalán, mihez képest különbözik, akit másnak látunk?
Másrészt arra, hogy az állatok szexuális szokásait már agyon elemezte a tudomány, az emberek szexualitásáról viszont mit sem tud, hiszen az a négy fal között, tabuktól övezve zajlik. Kinsey professzor kidolgozott egy kérdezési technikát, s kérdőívei segítségével elkezdte kutatni a férfiak és nők (külön-külön) szexuális életét, az eredményeket pedig könyvben jelentette meg, átalakítva vele az emberek szexualitásról való gondolkodását. Neki köszönhetjük azt az elméletet is, hogy nem érdemes homoszexuális, heteroszexuális és biszexuális emberekről beszélni, mivel az emberek túlnyomó többsége a teljes homoszexuális és teljes heteroszexuális beállítottság között helyezkedik el.
Kutatásai során a saját szüleihez, feleségéhez és gyerekeihez fűződő kapcsolata is mikroszkóp alá került.
(A sablonok ellenére szerintem érdekes film, nálam 8/10-es.)

Piaf

Piaf / Forrás: Port.hu

Előre bevallom, nem ismertem Edith Piaf pályáját, talán ha két dalát hallottam életemben, vagy lehet, hogy többet, csak nem ragadott magával. Nem tudtam róla semmit, csak hogy énekelt, és a nagyok közt tartják számon. Talán ezért is lepődtem meg az életét feldolgozó filmen, illetve azon, mennyi minden maradt még ki abból is (érdemes utánaolvasni a neten).
Kellett ez nekem, kisírtam magamból 7 világ bánatát, és másnaptól jobban keltem reggelente. De hetekig beugrott még, milyen szomorú (nő)sors is jutott neki. Mondjuk azt sem tudtam eddig, hogy hiszek a sorsban. Ezek szerint sorsa válogatja.
A sztorit nem mesélem el, hátha valaki még ezek után nézi meg vagy olvas róla, de annyit mondhatok, nem egyszerű élet, amit a film megmutat. Nagyon hosszúnak és vontatottnak éreztem, utólag viszont rájöttem, még így is csak a legfontosabbak fértek bele, a kimaradt eseményekről is egy ugyanilyen hosszú filmet lehetne forgatni. A Piaf-sorsba szerintem bele kell halni lelkileg, és én bele is haltam. Egy nagy tragédia volt az élete, benne mindennel, ami egy nőt megnyomoríthat, de számomra Edith Piaf még így sem vált szerethető "figurává". Nehéz vele szimpatizálni.
Ha a sztorit nem is szeretném elmesélni, mindenképpen ki kell emelnem Marion Cotillard alakítását. Én még talán ilyet nem is láttam, hogy egy színész ennyire eltűnjön, és csak az általa játszott figura maradjon a vásznon. Cotillard-ot úgy kellett nagyítóval keresni, és néha egy-egy pillanatra elcsípni a figura mögött. Ki gondolta volna, hogy képes erre? Simán megérdemelte az összes díjat, amit kapott érte.
(7-8/10. Nem lehet olyan rossz film, ha annyira megérintette a lelkem.)

A bejegyzés trackback címe:

https://antibaby2004-2013.blog.hu/api/trackback/id/tr746824207

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása