- szerkesztés alatt -

Antibaby naplója 2004-2013

Antibaby naplója 2004-2013

Amerikai psycho

2009. május 02. - Antibaby
Még nem is számoltam be az Amerikai psycho-ról, amit a beígért olvasós évem keretein belül sikerült majdnem 3 hónap alatt kiolvasnom. Nem gondoltam, hogy ennyire lassan fogok haladni, de ez is azt jelzi, hogy nem fér bele több könyv az életembe, mint amennyi eddig is, de azért próbálom idén tényleg egyiket a másik után "falni". Nem olyan könnyű, ha az embernek csak a tömegközlekedési eszközökön van ideje olvasni, és ott egyrészt összefut kollegákkal, akiket meglátva illik a táska mélyére süllyeszteni a könyvet, másrészt előfordul, hogy a férje elviszi autóval munkába, legalábbis fagyos februári napokon, és akkor megint csak ugrott az olvasás.

A könyv cseppet sem tehet arról, hogy ennyi ideig olvasódott, ugyanis imádtatta magát. Talán életem legjobbja, de ezt félve mondom, mert nagyon nehéz összevetni egy gyerekkori, tinédzserkori és felnőttkori olvasmányt, és akkor még egyéb élethelyzetekben minket megtalált történetekről nem is beszéltünk. Mindenesetre nagyon szerettem az Amerikai psycho-t, a vicces fordítási és nyelvhelyességi hibák ellenére* is végig ott bujkált benne valami egyedi humor, valami olyan stílusosság, amitől egyszerre borzadtam el és nevettem szinte folyamatosan. A kor, amelyben játszódik, pedig újabb mosolyognivalókat ad, pl. a műben Whitney Houston a zene istennője, az viszont érthetetlen, hogy Peter Gabriel miért szállt ki a Genesis-ből, ha egyszer a vak is látta, hogy szólókarrierjével nem ér el sikereket és eltűnik majd a süllyesztőbe. Mókás ez innen, 2009-ből nézve, süllyesztőbe veszett Whitney-vel és elég szép pályát befutott Peter Gabriel-lel.


Még nem is számoltam be az Amerikai psycho-ról, amit a beígért olvasós évem keretein belül sikerült majdnem 3 hónap alatt kiolvasnom. Nem gondoltam, hogy ennyire lassan fogok haladni, de ez is azt jelzi, hogy nem fér bele több könyv az életembe, mint amennyi eddig is, de azért próbálom idén tényleg egyiket a másik után "falni". Nem olyan könnyű, ha az embernek csak a tömegközlekedési eszközökön van ideje olvasni, és ott egyrészt összefut kollegákkal, akiket meglátva illik a táska mélyére süllyeszteni a könyvet, másrészt előfordul, hogy a férje elviszi autóval munkába, legalábbis fagyos februári napokon, és akkor megint csak ugrott az olvasás.

A könyv cseppet sem tehet arról, hogy ennyi ideig olvasódott, ugyanis imádtatta magát. Talán életem legjobbja, de ezt félve mondom, mert nagyon nehéz összevetni egy gyerekkori, tinédzserkori és felnőttkori olvasmányt, és akkor még egyéb élethelyzetekben minket megtalált történetekről még nem is beszéltünk. Mindenesetre nagyon szerettem az Amerikai psycho-t, a vicces fordítási és nyelvhelyességi hibák ellenére* is végig ott bujkált benne valami egyedi humor, valami olyan stílusosság, amitől egyszerre borzadtam el és nevettem szinte folyamatosan. A kor, amelyben játszódik, pedig újabb mosolyognivalókat ad, pl. a műben Whitney Houston a zene istennője, az viszont érthetetlen, hogy Peter Gabriel miért szállt ki a Genesis-ből, ha egyszer a vak is látta, hogy szólókarrierjével nem ér el sikereket és eltűnik majd a süllyesztőbe. Mókás ez innen, 2009-ből nézve, süllyesztőbe veszett Whitney-vel és elég szép pályát befutott Peter Gabriel-lel.

Az egész Amerikai psycho iránti rajongásom a filmmel kezdődött, amit nem is tudom, hányszor láttam. Sokszor. Aztán mindenki, akivel beszéltem róla, állította, hogy a könyv sokkal jobb, úgyhogy adta magát, hogy nekiálljak. Most azt mondom, nem volt teljesen igazuk. Szerintem egyik sem jobb a másiknál, csak egyszerűen más. A filmen is remekül átjön, aminek át kell jönnie, de mivel film (és itt főleg az időbeli korlátra gondolok), nem tudott olyan részletgazdag maradni, mint a regény. Az utóbbinak pedig épp ez a nagy előnye, az előbb már említett, tragikummal átitatott humorán túl.

Előre elhatároztam, hogy próbálok kívülálló maradni, és úgy olvasom majd a legkegyetlenebb részeket, hogy felfogja ugyan az agyam, de ne akarja vizuálisan is elképzelni, mert akkor végem. Ez a könyv 3/4-éig ment is, aztán egyszer csak azon vettem észre magam, hogy ülök a buszon, és amikor egy nő szexuális kínzásáról olvasok, kezemmel a lábam közé kapok. Máskor, amikor fúró törte át egy lány fogsorát, hirtelen a számhoz tettem a kezem. Aztán körbenéztem, hogy ugye nem vett észre senki semmit. Nehéz volt elvonatkoztatni a szörnyűségektől, mert ez a regény úgy ér bármit is, ha beledöglik az olvasó, és ezt persze tudja is előre és vállalja. Ehhez képest nem viselt meg annyira, mint gondoltam, de a tavaszi lelki egyensúlyvesztéshez talán hozzájárult (legalábbis mintha onnan datálódott volna), hogy Patrick Bateman egy kiéheztetett patkányt vezetett egy csövön keresztül egy nő sajtkrémmel kikent vaginájába, majd amikor a patkánynak már csak a farka látszott ki, kihúzta a csövet a nőből... de a könyv, minden kihagyhatatlan, átugorhatatlan borzalma ellenére nem öncélú, megdöbbenteni akaró horror, inkább figyelmeztető jel, egy elanyagiasodott, kiüresedett világ előképe. Szerintem zseniális.

* Át kellene nézetnie a kiadónak a szöveget, 2009-et írunk, és már van szavunk egy csomó olyan technikai "szerkenytűre", sportágra, tevékenységre, amivel 1991-ben még megküzdött a fordító.

A bejegyzés trackback címe:

https://antibaby2004-2013.blog.hu/api/trackback/id/tr646823707

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

123116 2009.05.03. 20:40:44

Koszonom h "valaszoltal"..Varlak nagy szeretettel Nalam is :) Szep estet..pusszaa

kockas 2009.05.03. 20:54:41

Nem értek egyet, de nem baj. A könyv szerintem zseniális, de a film nem fogható hozzá, nagyon nem jön át ami írásban igen. Ennek - én akárhogy is hangzik ez -, az egyik okát én abban látom, hogy nő volt a rendező és hogy az írott képzelet (mert igenis használni kell ezt olvasva) sokkal többet ad és adhat, mint ahogy az valójában megvalósítható vizuálisan a vásznon. Ha olvasod majd az író többi könyveit is, kíváncsi vagyok mit szólsz.

2582 2009.05.03. 21:46:58

berny, köszönöm, nézegetlek. kockás, abszolút nem baj, ha nem értünk egyet :) , de amit leírtál, az alapján nem érzek olyan nagy szakadékot a kettőnk véleménye közt. Én előbb láttam a filmet, úgyhogy a könyv olvasása közben már bizonyos dolgokról nem a saját szabad fantáziám alkotott képet, nagyjából úgy nézett ki minden, mint a filmben, ez biztos baj is, meg előny is. Mikor melyik. Ha előbb olvasom és utána nézem a filmet, biztos csalódtam volna. Az pedig, hogy a "az írott képzelet sokkal többet ad és adhat, mint ahogy az valójában megvalósítható vizuálisan a vásznon", abszolút igaz. (Időnként előfordul "fordítva", de nagyon ritka.) Ezért gondolom, hogy nem kell feltétlenül egymáshoz mérni a kettőt. Egy filmnek egész más eszköztára van és mások a lehetőségei, mint egy könyvnek, így mást-mást érdemes várnunk tőlük. A regény ebben az esetben is sokkal, sokkal részletgazdagabb, ez egyértelmű. Nem is beszélve arról, hogy ha a film a leírtakat végigvitte volna, akkor szerintem simán 18+++-os besorolást kap és horrorként kerül piacra, vagy még a borító nyomása közben betiltják. Bret Easton Ellis többi művére is kíváncsi vagyok, A vonzás szabályai-t már ki is néztem magamnak. Egy a baj vele: már ezt is láttam filmen. :)

kockas 2009.05.04. 07:57:20

Ezzel a nem értünk egyet-tel csak arra céloztam, hogy azért mi nagyjából egyféleképpen gondolkodunk. Általában. :-) Azt nem mondom, hogy pl a patkányos jelenetet meg kellett volna csinálni, attól napokig borzongtam (én 23 évesen olvastam ezt, de jobban át lehetett volna adni a hangulatát, akár a yuppie mentalitást, a titkárnővel való kapcsolatot, az éttermeket, műtárgyakat, sokmindent, ezt akár fényképezéssel is jobban meg lehetett volna oldani, nem is kellett volna szó hozzá. Na mindegy, ilyen amilyen. A vonzás szabályait én is szeretném látni, de sehol sem kapható már.

2582 2009.05.04. 09:46:53

A vonzás szabályait szerintem én tévében láttam. Mintha időnként leadná az HBO...

89331 2009.05.04. 18:25:22

Érdekes, nekem meg borzalmasan nem tetszett, pedig láttam és olvastam is anno... (az meg csak apróság, hogy erőteljes hányingerem lett egy-egy részétől)

19110 2009.05.05. 10:06:48

A filmet láttam, a könyvet nem olvastam, de azért egy fordítás mindig az adott kor alkotása is. Szóval persze készül(het)nek egy műről újabb és jobb fordítások, de szerintem Whitney Houston és Peter Gabriel történetén túl éppúgy része a könyvnek és lenyomata a kornak a legmenőbb cuccok között említett "hordozható rádiótelefon" is. Nem?

2582 2009.05.05. 11:26:27

Igazad van általánosságban, de előfordulnak azért olyan témák a könyvben, aminél a megértést is nehezíti, hogy úgy van megfogalmazva, mintha a fordító sem értette volna pontosan, miről ír. Pl. az aerob fitnesz "gyakorlatokat" simán aerobik-nak fordítja, ami elég megtévesztő, és nem igazán érthető, hogy tud valaki aerobikozni pl. egy futó- vagy lépcsőzőgépen. A rádiótelefon meg a videomágneslemez (esetleg írhattak volna képmagnót is a videó helyett (: ) könnyebben megfejthető és tényleg korhű. :)

11901 2009.05.07. 02:10:28

Hm, érdekes, nekem sorsfordító könyv volt. (Kemény szó, de szembenézek vele.) Nem tudom, nőként hogyan tettem volna túl magam a naturális részeken, igaz, sokaknak ez pasiként sem sikerült... A filmet viszont rühelltem. :-)

2582 2009.05.07. 06:39:16

Hm, ez érdekes. Elárulod, milyen tekintetben lett sorsfordító?

11901 2009.05.08. 23:59:53

Fú, hosszú. Komoly tükör volt. Akkoriban nem volt más körülöttem, aki rámszólt volna, csak Easton Ellis. Egyszer majd megirom, talán... :-) Jelzem, a hintázásról leszokni igen nehéz. :-)

2582 2009.05.09. 07:52:19

Köszönöm, szerintem ebből nagyjából értem.

85468 2009.05.09. 14:16:00

nagy kedvenc, a filmmel meg az a baj, ami az összes filmmel, annál úgy sem tud hátborzongatóbb lenni, mint amit elképzelek

1 kérdező 2009.06.01. 21:34:02

hello, azt kérdezném hogy az Amerikai psychoból hány film jött ki?

2582 2009.06.02. 06:16:37

Én csak egyről tudok.

Ziggy 2011.07.04. 03:27:48

You keep it up now, undrestnad? Really good to know.

Trix 2011.07.04. 18:50:55

Yup, that'll do it. You have my apperciation.
süti beállítások módosítása