- szerkesztés alatt -

Antibaby naplója 2004-2013

Antibaby naplója 2004-2013

Lopott idő

2011. december 15. - Antibaby

Megújult "világnézetem" része, hogy nem csak a reklámokat, videoklipeket és úgy általában a tévéműsorokat nézem más szemmel, ha egyáltalán bekapcsolom a dobozt, de a sci-firől is azt gondolom, hogy jóval kisebb arányban tartalmaz fikciót, mint valóságot.
Ilyen érzésem volt a Lopott idővel kapcsolatban is, amelyet kizárólag emiatt a sejtésem miatt néztem meg, és beigazolta a gyanúmat.

forrás: http://www.biologyoftechnology.com/

Kezdjük azzal, hogy egyáltalán nem mondanám jó filmnek, a szokásos hollywood-i sablonos, felszínes cucc. Az alapszitu viszont, amire épül, elgondolkodtató.

Aki még sosem hallott róla, annak röviden összefoglalom a lényegét: egy képzelt világban játszódik, ahol az emberek idővel fizetnek. A karjukba épített órájuk 25 éves korukban indul be, onnantól kezdve fizikailag nem öregszenek, az idejük viszont egyre csak fogy. Ha az óra lenullázódik, meghalnak. Persze fel tudják tölteni, munkával, hitellel vagy baráti adományból. Mindenért az idejükkel fizetnek, telefonálni 1 percért tudnak, egy csésze kávé 4 percbe, a buszjegy 2 órába kerül. Az időmilliárdos elit persze éli szép komótosan a luxuséletét, köztük csak a szépség és az idővagyon számít. A gettóban azonban a legtöbb embernek még sosem volt egyszerre többje, mint egyetlen napja, vagyis szó szerint egyik napról a másikra élnek. A városban egyszer csak megjelenik egy jól szituált fickó, akinek egy egész évszázada van, másnapra azonban holtan találják. Ez az első pár perc, szóval nem kell aggódni, nem szóltam el a végét.

Eredetileg úgy gondoltam, ez a film figyelmeztető lehet a jövőre nézve, mert bemutatja, hova juthatunk, ha nem vigyázunk, és a modern technika előtti megilletődésünkben olyan fizetőrendszert engedünk bevezetni, amely ilyen mértékben korlátozza a szabadságunkat, és jóformán bármikor leszívható a teljes egyenlegünk. Még az eredeti címbe is belevizualizáltam egy másodlagos értelmet, figyelmeztető üzenetet: In Time.

forrás: http://www.intimemovie.com/

Aztán a film nézése közben rájöttem, hogy ez nem a jövőnk, hanem már a jelenünk is. Pont így működik most is a rendszer: a legfelső hatalom, a befolyásos elit le sem tojja a szegényeket, sőt, a bérek csökkentésével, az áremeléssel és a kamatok növelésével egyre kevesebbeknek ad lehetőséget a túlélésre. A saját életét sokkal értékesebbnek tartja a nincstelenekénél, sőt, úgy gondolja, az elit hosszútávú jövőjének (kvázi halhatatlanságának) biztosítása érdekében szükségszerű a darwini szelekció, hadd hulljon a férgese.
Hát nem pont ilyen a világunk már most is? Ha csak a 10 évvel ezelőtti helyzethez képest nézzük, már akkor is feltűnő a különbség, mennyivel erősebb a piaci verseny, feszítettebb a tempó, még több pénz kell, és még több, hogy fenn tudd tartani magad. Ahhoz pedig még keményebben kell dolgoznod. Gyakorlatilag mindent pénzistennek rendelünk már alá. Ott hagyjuk az út szélén azt, aki nem tartja a lépést, hagyjuk éhezni, elveszíteni a fedelet a feje fölül, vagy akár meghalni. Persze kivételek és látszatintézkedések mindig vannak, de a nagy globális berendezkedés akkor is ez.
És ennek soha nincs vége. Csak akkor tudsz fellélegezni, ha olyan mennyiségű tőkét halmoztál fel, ami biztosítja a te személyes életedre a jólétet, vagy legalábbis a létet. De ezt is azzal tudod elérni,  hogy a versenyben olyan előnyhöz jutsz, amivel el tudod vonni másoktól a forrást, vagyis a pénzt. Ezzel pedig te is a rendszert erősíted. Azt a rendszert, ami központosítja a tőkét. Ez pedig maga után vonja, hogy "embertelenebben" élünk. Lehet, hogy a családunkra és a barátainkra még sikerül kipréselnünk egy kis időt és figyelmet, de a rendszer egésze rideggé és individualistává tesz. Sokszor úgy érzem, ez a rendszer alapjaiban van halálra ítélve. A legtöbb ember csak hitelből tudja finanszírozni az életének bizonyos szükségleteit (szükségletek alatt nem a harmadik plazma tévét, hanem mondjuk egy lakást értek), amiért rákényszerül, hogy kamatot fizessen. Aztán, ha körbenézel, lassan mindenkinek csak tartozása van, pénze nincs.

Tulajdonképpen annyi a sci-fi az egészben, mármint a Lopott idő című filmben, hogy pénz helyett időt mondanak minden mondatban, és hogy JUST IN TIMbErlake csóró.

A bejegyzés trackback címe:

https://antibaby2004-2013.blog.hu/api/trackback/id/tr376824819

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

montag 2011.12.15. 11:34:48

Szerintem egyáltalán nem új jelenségről beszélsz. A világ mindig ilyen volt. A '29-es gazdasági világválság ugyanolyan okok miatt ütött be, mint a 2008-as, de pár száz éve meg a tulipánhagyma-őrület küldött egy pillanat alatt padlóra milliomosokat, mint nemrégiben az ingatlanlufi. Ezzel csak azt akarom mondani, hogy az emberek természete, hajtása a vagyon után és a többiek leszarása nem újkeletű jelenség, még a módszerek és az események is csak ismétlik magukat, és senki nem tanul semmiből.

mamua 2011.12.15. 17:46:23

kíváncsi voltam, mit írsz a filmről. az én véleményem: remek ötlet, silányul megcsinálva. kár érte. sokkal, de sokkal jobb filmet is forgathattak volna a témában/ból!

2582 2011.12.15. 21:05:24

mamua: Egyetértek. montag: Igen, a jelenség nem új, csak szerintem most durvul a helyzet. A történelem pedig, ahogy mondod, addig ismétli önmagát, amíg nem tanulunk belőle.

nekem8 2011.12.17. 16:47:08

Végre nem csak én vagyok ennyire kritikus típus...:) Annyira vártam a filmet ,hogy angolul néztem meg először kamatoztatva az évek alatt videójátékokról rámragadt angol tudásom.Szóval elég kevés de semmit nem vesztettem vele mert csak egyet tudok érteni veletek,nagggyyyon gyenge lett.De az a durva ,hogy igen ma is ott tartunk ,mint a filmben ha valaki összeesik az utcán tök természetesen elmegy mellette majdnem mindenki.Mikor segítek valakinek a boltban vagy a parkoló csajszit segítem beállni esetleg kinyitom az ajtót valakinek először csak néznek de aztán leesik nekik ejha és megköszönik....:) A másik téma:Ámbár nekünk se hitelünk ráadásul mindketten dolgozunk és mégis marha nehéz hozni az átlagot.

153162 2011.12.20. 17:08:01

Érdekes lehet a film,bár nem hiszem hogy megnézem.Azonban ha jobban belegondolunk mi az egyetlen dolog(tényleg az utolsó!),amit a mai napig nem lehetett üzletté tenni? Az idő.Mivel azzal valójában senki sem rendelkezik.Ebből a szempontból érdekes,ámbár erőltetett az idő-pénz párhuzam.

tom-tom69 2012.01.10. 19:55:30

tegnap néztem meg a filmet és nagyon jól megfogalmaztatt a gondolataimat. tetszett az irásod.pont erre gondoltam én is.
süti beállítások módosítása